مدیریت محتوا

مدیریت محتوا چیست ؟

امکان مدیریت سایت توسط کاربر را گویند.وب سایتهای طراحی شده توسط گروه نیازگستر دارای مدیریت محتوای قوی می باشند.

سامانه مدیریت محتوا (به انگلیسی: Content Management System و به اختصار: CMS) نرم‌افزاری است که با بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی امکان درج، ویرایش، انتشار و مدیریت داده‌ها را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی فراهم می‌کند. برای نمونه، سامانهٔ مدیریت محتوای ویکی‌پدیا، نرم‌افزار ویکی مدیا است.

CMS یک برنامه نرم افزاری روی سرور است که به مدیر سایت امکان این را می‌دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره سایت، تغییر دهد. در واقع طرح اولیه سایت، یک بار با استفاده از سیستم مدیریت محتوا طراحی و تعدادی قالب گرافیکی برای صفحات طراحی و روی سایت شما نصب می‌شود. حال شما به راحتی می‌توانید صفحات دیگری به سایت اضافه، حذف و یا ویرایش کنید.

با استفاده از CMS، وب سایت شما هرقدر هم که گسترده باشد، یک اپراتور ساده می تواند آنرا با سهولت نگهداری و به روزرسانی کند. نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای به روز رسانی توسط یک طراح وب حرفه ای نخواهد بود. به‌علاوه به سادگی قادر خواهید بود هر سرویسی را که بخواهید به سایت اضافه کنید. در واقع شرکت‌های طراحی وب، سال ها تجربه خود را در راه اندازی وب سایت های مختلف در قالب یک نرم افزار CMS به شما ارائه می دهند و شما می توانید از امکانات آماده این نرم افزارها نهایت استفاده را کنید.

مزاياي ايجاد يك وب سايت از طريق سيستمهاي مديريت محتوا :

مديريت كاربران

با CMS: مديريت كابران و تعيين سطوح دسترسي در كل سايت به صورت جامع و توسط سيستم صورت ميگيرد.

بدون CMS: ايجاد مديريت كاربران به عهده توليد كننده است. كاربران براي ورود به بخشهاي مختلف سايت بايد درجاهاي مختلف اعتبار سنجي شوند.

گسترش پذيري

با CMS: براي توسعه اطلاعاتي درCMSنياز به تغييرات بنيادي در سيستم نمي باشد و از اين رو كم هزينه است.

بدون CMS: توسعه بخشهاي مختلف و تغييرات در محتواي سايت زمانگير و پر هزينه است

ايجاد صفحات جديد

با CMS: تمامي صفحات جديد برپايه پيش فرض هايي كه از قبل تعريف شده اند ايجاد و تمامي لينك ها به طور خودكار بروز رساني مي شود. اين فرآيند به طور كامل قابل بازرسي مجدد مي باشد

بدون CMS: تمامي صفحات با استفاده از صفحات قبل ايجاد مي گردد. نقشه سايت و تمامي لينكها بايد به طوردستي بروزرساني گردند

طبقه بندي اطلاعات

با CMS: اطلاعات توسط يك روش واحد طبقه بندي و در دسترس مشاهده كنندگان قرار مي گيرد

بدون CMS: طبقه بندي اطلاعات توسط كاربر صورت مي گيرد و به ازاي تغيير در طبقه بندي، تغييرات در حجم زيادي صورت مي گيرد

جستجو

با CMS: جستجو در محتوي سايت به دليل رعايت قالب ها، نمايه سازي صفحات در زمان ايجاد سريع و كارا است. و از يك مكانيزم عمومي براي جستجو در كل سايت استفاده مي شود.

بدون CMS: روالهاي جستجو در بخش هاي مختلف متفاوت است. وظيفه نمايه سازي و ايجاد تسهيلات لازم براي جستجو در يك بخش به صورت دستي صورت مي گيرد

يكنواختي و يكساني محتوي

با CMS: الگوها از محتويات سايت مجزا مي باشند و در نتيجه به طور يكسان و يكنواخت قابل بكارگيري هستند

بدون CMS: محتوي و الگوهاي نمايش به طور كامل آميخته هستند و در نتيجه تغييرات در سايت را با مشكل روبرو مي سازند.

تغيير قالب نمايشي سايت

با CMS: به دليل جدا بودن محتوي از الگوها و قالب هاي نمايش به سادگي مي توان ظاهر سايت را تغيير داد

بدون CMS: به دليل يكپارچگي محتوي و قالب هاي نمايشي، تغيير ظاهر سايت به محتوي سايت نيز مرتبط ميگردد

فرآيند جريان كار

با CMS: موتور جريان كارCMSبا اجراي خودكار فرآيند انتشار محتوي و ضبط تمامي عمليات جهت وارسي وبازرسي مجدد در مراحل مختلف، پس از تاييد نهايي محتوي به صورت خودكار منتشر مي شوند.

بدون CMS: جريان كار عموما توسط email به صورت دوره هاي خاص مشخص مي شودEmailها به افرادمختلف سازمان ارسال مي شوند و در نتيجه با تاييد نهايي محتوي به صورت دستي منتشر مي شوند

زمان انتشار

با CMS: محتوي به سرعت و پس از تاييد به صورت خودكار منتشر مي شود

بدون CMS: محتوي در زمانهايي كه مدير سايت در دسترس باشد بروز رساني مي گردند. چند روز براي رفع خطا ها و پيكر بندي مجدد صرف مي گردد

شواهد حقوقي

با CMS: شواهد تغيير و يا انتشار اطلاعات بطور خودكار توسط سيستم ضبط مي شود

بدون CMS: جمع آوري شواهد و ضبط آنها از وظايف افراد است. تغييرات به صورت دستي و ايجاد log از محتوي به سختي و به صورت دستي تهيه مي شود.